Eğitim Bir Sen Atakum Temsilciliği Türkiş’te Başörtüsü Serbestliği Için Stant Açtı


310 | | |
| |

Memursen Konfederasyonu'na bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Samsun Şubesi, kamuda başörtüsünün serbest bırakılması için başlatılan imza kampanyasıa destek için stant açtı.

Eğitim Bir Sen Samsun Şubesi üyeleri, kamuda başörtüsünün serbest bırakılması için Memursen koordinesinde başlatılan 10 milyon imza kampanyası kapsamında, Atakum ilçesi Türkiş kavşağında stant açtı. Burada açıklamada bulunan EBS Atakum Şube Başkanı Muzaffer Öztürk, kamuda çalışan başörtülü kadınların sahip olduğu hakların kısıtlandığını söyledi.

Öztürk, “Referandumda kadınlara ayrıcalık hakkını onaylayan milletimiz, bilsin ki kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın eşitsizliğine neden olunmakta, özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Yapılan, cinsiyet ayrımcılığıdır, demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma konumunda olan Türkiye, bu ayıbından en kısa zamanda kurtulmalıdır.“

Top